صفحه اصلی > خبرها > آرشیو اخبار اسلایدر 


  چاپ        ارسال به دوست

اطلاعیه شرکت گاز استان مازندران

 

اطلاعیه شرکت گاز استان مازندران؛

درخصوص مشکلات گازرسانی بروش CNG در منطقه پول و کجور

 

با آغاز ماه دوم فصل زمستان و برای چندمین بار گاز شهر کجور نوشهر که بروش CNG گازرسانی شد، قطع شد و نگرانی‌های زیادی را در بین مردم و مسئولان این شهر به وجود آورد.

به گزارش روابط عمومی شرکت گاز استان مازندران، بمنظور تنویر افکار عمومی آندسته از عزیزانی که سیستم گازرسانی بروش CNG در منطقه پول و کجور را مورد انتقاد قرار دادند بر خود لازم دانسته تا نسبت به شفاف سازی اصل موضوع بپردازیم.

همانطور که میدانید بسیاری از روستاهای حاشیه جنگلها، برای مصارف گرمایش زمستان و همچنین مصارف خانگی از سوخت های فسیلی مانند نفت و گازوئیل استفاده و یا نسبت به قطع درختان اقدام می نمایند تا از هیزم آنها به عنوان سوخت استفاده کنند؛ از آنجائیکه شرکت گاز مازندران در راستای ماموریت اصلی خود در تامین گاز به خانوارهای استان در اقصی نقاط مازندران و نیز به جهت حفظ جنگلها و محیط زیست ، همواره دغدغه گازرسانی به نقاط دور دست و محروم را داشته و دارد. لذا با اجرای طرح پایلوت گازرسانی بروش LNG در برنامه کاری این شرکت قرار گرفت و بدلیل تحریم های ظالمانه طرح مذکور تبدیل به CNG شده که بصورت آزمایشی اجرا شود تا چنانچه اگر این طرح در مناطق کوهستانی جوابگوی نیاز مردم بود، برای دیگر خانواده های دوردست نیز استفاده گردد تا همگی از این نعمت خدادادی برخوردار شوند .

اگر چه در ابتدای این پروژه رسماً اعلام گردید که روش انتقال گاز به منطقه پول و کجور بصورت پایلوت و آزمایشی است چنانچه اگر فرآیند این روش مثبت بود میتوان بصورت فراگیر در همه نقاط دیگری که فاقد خطوط لوله و صعب العبور هستند اجرا نمود. در این روش گاز طبیعی مورد نیاز به صورت فشرده شده به وسیله دو تریلر مخصوص حمل مخازن CNG با 6 كفی و هر كفی دارای ٤ بسكت ( حدود ٥ تن ) از جایگاه CNG چالوس سوخت گيری و به جايگاه گاز در پول و كجور تحويل و پس از تبديل فشار به شبکه گاز شهری تزريق و متصل می شود و تریلر تخلیه شده قبلی جهت شارژ مجدد اقدام می نماید.

در این روش برای مصارف بهار و تابستان بسیار ایدآل و عادی و طبیعی بود اما در فصول سرد سال عملاً ما شاهد بودیم که با توجه به لغزنده بودن جاده ها از یکسو و ازدياد مصرف گاز و همچنين مهاجرت معكوس شرایط بگونه ای رقم خورد که تمام معادلات فنی پیش بینی شده را بهم زده و کار را بجائی رسانيده که پيمانكار مربوطه مصارف زمستانی می بایست هر شبانه روز شش سرویس تریلر  فقط در رفت و آمد باشند و با توجه به برفی بودن جاده و بارش باران و گاهاً عدم حرکت تریلر در شیبهای خطرناک جاده و هزینه های سرسام آور آن مسئولان این امور را وا داشت که این روش دیگر جوابگو نیست. لذا عملاً این طرح مورد تجدید نظر قرار گرفت و طرح انتقال خطوط لوله در دست مطالعه قرار گرفت و با اجرای خطوط لوله تغذيه و توزيع مابين شهرهای پول و كجور ( رينگ دو شهر ) اجرا گرديد و مورد بهره برداری قرار گرفت و بزرگترين پروژه گازرسانی به بخش كجور و بخش بلده از ونوش به كدير و ..... در دست اقدام است و همچنین پروژه انتقال خط لوله از مرزن آباد به پول هم در مطالعات اين شركت قرار گرفته است و این طرح  بستر مناسبی جهت اشتغال جوانان را فراهم می آورد.

لازم به ذکر است که ایستگاه CNG پس از اجرای کامل خطوط لوله و اتصال آن به خطوط سراسری گاز و انتقال آن به مناطق صعب العبور که امکان استفاده عبور خط لوله وجود ندارد و دارای مصارف کم می باشد، قابل بهره برداری خواهد بود.

در پايان لازم میدانیم از تلاشهای شبانه روزی همكاران راهداری، شهرداری، هلال احمر و بسیج و پيگيری های مجدانه آقای دكتر محسنی نماينده محترم نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی و جناب آقای يزدانی فرماندار محترم شهرستان نوشهر كه انصافا در تمامی مراحل كار ما را در اجرای امورات پشتيبانی نموداند تشکر ویژه نماييم.


١٠:٠٣ - 1399/11/07    /    شماره : ١٥٤١٨    /    تعداد نمایش : ٣٩٦خروج
تصاویر منتخب